مشاوران املاک و تکنولوژی و فضای مجازی

مطالعات اخیر نشان می دهد که 25% از سرمایه گذاری های اخیر (در سطح جهان) بر روی املاک و مستغلات صورت گرفته است که این به ما این نکته را یادآوری می کند که زمان واقعا مناسبی برای پیگیری حرفه ای در این حوزه می باشد.

مشاوران املاک که به راهنمایی و هدایت مشتریان خود برای خرید، فروش، رهن و یا اجاره ملک مدنظرشان با توجه به بودجه و انتظارات آن ها کمک می کند، نقش مهمی را در معاملات ایفا می کنند، و همین نقش پررنگ آن ها می تواند باعث شود که کار یک مشاور املاک بسیار سودآور باشد!

استفاده از تکنولوژی های جدید و کنار گذاشتن مشاوران املاک و حذف نقش مهم آنان می تواند منجر به قطع کل زنجیره و نارضایتی مشتریان شود. این مشاوران املاک هستند که با بررسی شرایط بازار، فایل های موجود، جستجو برای یافتن فایل مناسب، آگهی های فروش فایل به مشتریان در جهت یک معامله سریع، مطمئن و اقتصادی کمک می کنند.

برخی از کسانی که به عنوان مشاور املاک فعالیت می کنند، به عنوان شغل دوم برای کسب درآمد به آن نگاه می کنند؛ کسانی هم که به عنوان شغل اصلی این حرفه را انتخاب کرده اند، تحصیلات و آموزش های لازم برای این حرفه را کسب نکرده اند. هرچند خوشبختانه در سال های اخیر موسسات مختلف دوره های تخصصی خوبی را در این حوزه ارائه می کنند و همچنین با دیجیتالی شدن بازارها، فارغ التحصیلان مدیریت به خصوص MBA و بازاریابی به این حوزه ورود کرده اند.

بسیاری از افراد فکر می کنند که شغل مشاوری املاک، کار ساده ای است و خانه را معامله می کنند و پول به دست  می آورند؛ درحالی که واقعیت طور دیگه ای است و در ادامه به بررسی آن و ارائه نکاتی پیرامون آن می پردازیم.

 

کاربرد فضای مجازی برای مشاورین

در حال حاضر بهترین فضا برای به نمایش گذاشتن و معرفی فایلها و جذب مشتری، فضای مجازی و بستر اینترنت است. یک مشاور خوب می بایست بهترین  رابطه را با مشتریانی که تماس میگیرند برقرار کند و علاوه بر دادن اطلاعات جزئی ، قرار ملاقات حضوری را هماهنگ  کند.

در تماس های تلفنی مشاور باید چند مرحله را بی نقص انجام دهد:

مرحله ی اول : معرفی پر قدرت

مرحله ی دوم : جواب دادن اولیه به مخاطب و جلب توجه

مرحله سوم: پیشنهاد بازدید

مرحله چهارم : گرفتن شماره تماس مخاطب و گرفتن اطلاعاتی از قبیل اطلاعات بودجه ای ، امکانات مورد نیاز ، متراژ مورد نظر و … .

*از نظر روانشناسی برخورد اول بین دو شخص و تاثیر پذیری از هم به شکل زیر است:

ارتباط کلامی %10

نحوه ی بیان و تن صدا %35

زبان بدن %55

با توجه به درصد های گفته شده به این نتیجه میرسیم که مشاورین در مکالمه ی تلفنی %55 زبان بدن را ندارند ، پس اگر از بیان و تن صدای خود درست استفاده نکنند %35 دیگر را از دست خواهند داد ، پس همیشه و در هر حالت باید محکم ، با نشاط و سر زنده بود .

 

ایجاد علاقه برای مشتری کلیدی ترین کار یک مشاور است که به هدف اصلی ، که همان بازدید از ملک است منجر شود.

یک مشاور املاک حرفه ای تمرکز را بر نیازهای مشتری میگذارد . هر مشاوری باید این را بداند که در مرحله ی اول مشتری را برای  ملک پیدا کند نه اینکه در تلاش جستجوی ملک برای مشتری باشد .

در نهایت بایستی گفت، تحقیقات نشان می دهد که تکنولوژی جایگزین مشاوران نمی شود، بلکه جایگزین مشاورانی می شود که از تکنولوژی استفاده نمی کنند.مشاوران نقش های مختلفی از تبلیغات و اطلاع رسانی تا مذاکره و حتی تعیین قیمت ایفا می کنند. از همین رو مشاورانی که از با توجه به تغییر انتظارات مشتری و تحولات تکنولوژیکی واکنش درستی نشان دهند نه تنها قابل حذف و جایگزینی نیستند، بلکه موفق تر نیز عمل خواهند کرد.

 

نوشته شده توسط تیم دالان

این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

نظر شمانظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *